Vretenové prevodovky Thomson

Vretenové prevodovky Thomson


Vretenové, zdvihové, skrutkové prevodovky MULI®, JUMBO® sú symbolom spoľahlivosti a univerzálnosti. Technicky prepracované obdĺžnikové teleso prevodovky s jednoduchou montážou možno pomocou širokej rady príslušenstva ľahko rozšíriť na rozsiahle zdvíhacie systémy. Ďalšou dôležitou časťou vretenových prevodovkiek THOMSON je presný pohon s trapézovou alebo guličkovou skrutkou vlastnej výroby, ktorý sa vyznačuje vysokou kvalitou.

  • Široké portfólio ponúka široký sortiment typov a veľkostí prevodov, ktoré umožňujú premiestňovanie ťažkých bremien pri vysokých rýchlostiach.
  • Dôsledne kontrolovaná kvalita použitých komponentov, optimalizovaná výroba a servis THOMSON BUSINESS zaručujú plynulé a spoľahlivé použitie vášho stroja.
  • Prevedieme za vás všetok návrh zdvíhacieho systému, vrátane technológie pohonu, a tým budete ušetrení časovo náročného robení mnohých jednotlivých komponentov.

Guličková alebo trapézová skrutka

Srdcom každej prevodovky je presná guličková alebo trapézová skrutka. Variant s trapézovou skrutkou (v dobrom pomere cena / výkon) je všeobecne volená pre ťažšie prevádzkové podmienky. Doménou guličkovéhej skrutky sú dlhšie pracovné cykly, vysoká presnosť polohy a vyššia efektivita. Tubus skrutky je hliníkový (Muli 0 až 2) alebo z vysoko odolnej sférické grafitové liatiny (Muli 3 a vyššie), ktorá je stabilnejšia, zvlášť pri vyšších teplotách. To poskytuje bezpečnostnú rezervu aj za ťažkých podmienok.

Všetky modely sú navrhované ako pre ťažnú, tak pre tlačnú silu a s funkciou nezávislou od polohy. Štandardizovaný montážny materiál a predvŕtané otvory pre príruby umožňujú jednoduchú inštaláciu motora, prevodovky a enkodéra. Synchronizácia niekoľkých prevodoviek je veľmi jednoduchá.

Basic technical data

Modelový rad prevodoviek typu Muli

Prevodovky sú vyrábané vo verziách R, N a V. Vo verzii R je rotačný pohyb skrutky prevádzaný na lineárny pohyb pohybujúce sa maticou. Skrutka je fixovaný klinom ku šnekovému kolesu v prevodovom ústrojenstve. Verzia V s obmedzujúcim počiatočnom krútiacim momentom sa odporúča tam, kde nie je možné trvalé externé pripojenie skrutky k záťaži. Rotácia prevodovky je prevádzaná na axiálne pohyb skrutky, ktorá sa pohybuje v skrutkovom tubusu. Záťaž je pripevnená na konci skrutky. Verzia N eliminuje počiatočný krútiaci moment trvalým pripojením skrutky k záťaži. Vo verziách N a V je namontovaný tzv. Stop golier, ktorý zabraňuje vytočenie skrutky z prevodovky. Pre trapézové skrutky možno stop golier doobjednať. Trapézové skrutky ponúkajú obmedzenú možnosť využitia samosvorné funkcia, ktorá závisí však od rôznych parametrov: prevodovom pomere, typu mazanie, parametroch trenie, miere stúpanie závitu, pracovnú pozíciu a okolitých vplyvoch, ako je napr. Vysoká / nízka teplota, vibrácie atď. Z tohto dôvodu nie sú samosvorné verzie s guličkovou skrutkou a trapézovou skrutkou s veľkým stúpaním závitu. V týchto prípadoch sa odporúča použitie vhodnej brzdy alebo motora s brzdou. Obmedzená samosvornosť sa predpokladá u trapézového skrutke pri menšom stúpania.

Mazanie

Prevodovka je mazaná v jednom bode. Mazací tuk je aplikovaný mazacími otvormi umiestnenými v radiálnej osi puzdra a zaisťuje nižšie trenie a predĺženie mazacích cyklov aj životnosti, zvlášť v prípade dlhších zdvihov. Axiálne guličkové ložiská poskytujú vo všetkých verziách bezpečnú rezervu, a tým zvyšujú životnosť. Údržba prevodoviek Thomson Neff, či už ručné alebo automatická, je veľmi jednoduchá.

Zaťaženie pre jednotlivé typy

Modelový rad prevodoviek typu Muli 0 až Muli 5 je vyrábaná pre zaťaženie 2,5-100 kN. V tomto variante môžeme voliť medzi verziami N a V pre trapézové skrutky a verzii N pre guličkové skrutky. Typy Jumbo 1 až Jumbo 5 sú konštruované pre zaťaženie 150-500 kN s možnosťou voľby trapézovej alebo guličkovej skrutky vo verzii R.

Prevodový pomer

Prevodový pomer H (vyššia rýchlosť) dosahuje na jednu celú otáčku hriadeľa zdvihu 1 mm. Rýchlosť je 1 500 mm.min -1 pri 1 500 m -1. Prevodovka s guličkovou skrutkou dosahuje zdvih v rozpätí 1 071 mm.min -1 až 2 124 mm.min -1 v závislosti na veľkosti a stúpanie závitu. Pri nižšom prevode (L) znamená jedna otáčka skrutky zdvih o 0,25 mm, tzn. lineárna rýchlosť 375 mm.min-1 pri 1 500 m-1. Guličková skrutka dosahuje zdvih medzi 312 mm.min-1 až 535 mm.min-1 v závislosti na veľkosti a stúpanie závitu.

Tolerancia a vôľa

Axiálna vôľa pri premennej záťaži je u trapézových skrutiek do 0,4 mm (DIN 103), tolerancia priamosti 0,3 až 1,5 mm.m-1. U guľôčkových skrutiek je to do 0,08 mm, s toleranciou priamosti 0,08 m-1 nad dĺžku 1 000 mm. Bočné sily, ktoré sa môžu objaviť, možno eliminovať externým vedením.

Matica

Bronzové matice EFM a guľôčkové matice KGF-N majú rovnaké rozmery, môžu teda pracovať s príslušnými adaptérmi spoločne. Prírubové matice KGF-N a KGF-D s montážnymi a mazacími otvormi a s profilovým tesnením zabraňujú úniku maziva a prenikaniu nečistôt do skrutky. Mieru opotrebenia pohybové matice sa dá zistiť

Ján Plavák

Tel.: +421 37 7777 923
Mobil: +421 903 575 748
Fax: +421 37 7777 928
Email:jpl@bibus.sk

loading...
  • screw jacks 840x580